Lesznek-e önkormányzatok? - ez itt a kérdés. A válasz pedig nem egyértelmű!
Ha nem tudnánk, ebben az országban szinte bármi megtörténhet, akkor ez a poszt annyiból állna: igen, lesznek önkormányzatok. Én lennék a legboldogabb, ha ezzel be is fejezhetném ezt az eszmefuttatást. De miután a valóság néha cifrább, mint a képzeletem, kénytelen vagyok néhány mozaikot egymáshoz illeszteni. Nézzük meg tehát, miféle töredékek állnak rendelkezésünkre a nagy kirakós játékban.
Először is emlékezzünk vissza, év elején felröppentek olyan hírek, hogy a kormány, amennyiben ismét mindent visz (márpedig mindent vitt), 2019 őszére átszabná az önkormányzati választási szabályokat. Azokon a településeken, ahol a lakosság nem éri el a 2000 főt, nem lennének önkormányzati választások. Egyes borúlátóbb feltételezések szerint ez a határ az 5000 fő lenne. Ami szintén kérdéses, hogy mi lenne az önkormányzatok helyett. Valószínűleg egyetlen elöljárót lehetne ezeken a településeken megválasztani. Vagyis ha konyhanyelvre fordítjuk le, a kormány helytartókat jelöl, akikre lehet majd voksolni. Ezek a helytartók pedig például egy járási közgyűlésen (vagy hasonló fórumon) képviselhetné saját települését. De magának a településnek ezentúl nem lenne önálló önkormányzata, önálló kasszával. Minden változás, fejlesztés, településüzemeltetés a járási közgyűlés és a kormány terveitől és jóindulatától függene. Ehhez vegyük még hozzá, hogy a több mint 300 magyarországi város közül jó néhánynak nem éri el a lélekszáma az ötezret (és ezek között még járásszékhely is van, mint Fonyód vagy Devecser). Vajon mi lesz ezekkel a településekkel?
A következő rendkívül érdekes információ Rogán szájából hangzott el egy hete. Nevezetesen, hogy a 2016-ban tervezettnél „lényegesen erősebb és szélesebb körű alaptörvény-módosítás" várható még nyár előtt. Miután a Fidesz ismét kétharmaddal terpeszkedik a parlamentben, az alaptörvény bármilyen nemű és nagyságú módosítása nem ütközik majd ellenállásba. Ebbe a módosításba pedig az fér bele, amit a kedves kormány arca elbír (és szerintem bármit elbír). Például az önkormányzati választásokról és az önkormányzatiságról is lesz benne néhány új sor, amelyet leöntenek betonnal, hogy az örökkévalóságig szívathassák a jámbor magyar népet. Az önkormányzatiság felszámolásával (ahogy végül is az oktatásban már megtörtént a központosítás) még inkább ellehetetlenítik mind az önrendelkezést (jogról inkább ne is beszéljünk, az lassan megszűnik minden értelemben), mind az esetleges ellenzéki ellenállást. És az csak hab a tortán, hogy az alaptörvény módosítása esetleg arra is kiterjed, ki lehet 2030-ig a miniszterelnök, vagy ha az a pozíció is megszűnésre kerül, a haza kormányzója. Vitéz Felcsuthy Orbán Viktor ellentengernagy?
És jöjjön a harmadik és egyben nem meglepő fejlemény. Alig alakult meg az új kormány, az illetékesek máris elböffentették magukat egy új államtitkárság felállításáról. A vadonatúj szervezeti egység neve: FŐVÁROSI ÁLLAMTITKÁRSÁG. Lassan már fel se horkantok: tesssééék??? Hisz tuti tippem van rá, hogy ennek az államtitkárságnak köze lesz a budapesti önkormányzatisághoz. Ami viszont azt jelenti, nem csupán a pár ezer fős településektől veszik el az önrendelkezést, de az Orbán-rendszer legnagyobb ellenálló gócpontjától is, a fővárostól. Feltételezem, Tarlós papa azért szimbolikusan elrendezgetheti budapesti terepasztalát, de hogy mi lesz, azt mégiscsak Orbán fogja megmondani az államtitkárságon keresztül. Beleértve azt is, hogy a főváros, illetve maguk a kerületek mennyi pénzt kapnak. Feltéve, ha megmaradnak a kerületi önkormányzatok. Megérzésem szerint azonban felszámolják majd őket, és összegyurmáznak például egy belvárosi (V., VI., VII., VIII., IX., XIII., XIV.) egy budai (I., II., III., XI., XII., XXII.) és egy külső pesti (IV., X., XV., XVI., XVII., XVIII., XIX., XX., XXI., XXIII.) szuperkerületet. 2019 őszéig elegendő idő van rá, hogy ezt is meglépjék. És akkor hiába is gyúr arra az ellenzék, majd az önkormányzati választásokon megmutatja erejét. Nem lesz hol megmérkőzni a Fidesszel. Így tehát az én újabb fantazmagóriámban ez lehet az utolsó szög az ellenállás koporsóján.