Na most van az, hogy George Orwell világhírű disztópiája kőkemény valósággá vált mindazok számára, akik Magyarországon kénytelenek élni. Nem hiszed? Mutatom!
1. Gyűlöletkampány
Amikor azt mondjuk, orwelli állam, akkor általában a lehallgatásokra, megfigyelésekre, a magánszféra teljes megszűnésére gondolunk. Az én olvasatomban az 1984 című könyvben szereplő rémállam legborzalmasabb eleme a gyűlöletkeltés volt. A regényben a célszemély neve Emmanuel Goldstein, akit naponta két percen át kötelező látványosan gyűlölni minden párttagnak a munkahelyén. Megbízható elvtársak figyelik, hogy eléggé kidagad-e az utálkozók nyaki ere, miközben öklüket rázva válogatott szidalmakat üvöltenek magukból kikelve a képernyőn bemutatott Gonosz felé. A Gonosz felé, aki egykor a párt barátja és támogatója volt, de árulóvá lett. Jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen, de az biztos, hogy a rendszert próbálja aláaknázni. Hm, nem ismerős ez a figura valahonnan? Bevallom, anno, amikor a könyvet olvastam, nekem ez volt a legkevésbé valószínű elem. Most meg mi ordít rám minden egyes létező médiumból??
2. Egypártrendszer
Lehet nyugodtan elmúltnyócévezni meg őszödibeszédezni meg ferisegítenedkellgyerevisszázni, a tények akkor is makacs dolgok. Mára Magyarországon sikerült kinyírni a pluralizmust. Vannak ilyen-olyan vezetőcskék, szónokok meg váteszek, törpe- és viccpártok, bajszos csomagosok és nagy kövér nyugdíjassegítő visszatérők, ezeket igazából már mind ellehetetlenítették. Vagy el fogják. És mindez nagyon durván hajaz Orwell rémállamára, ahol csak egy igazság van.
3. 101-es szoba
Azt mondtad, találkozunk még,
ott, ahol nincsen sötétség!
Csak a regény olvasása közben esik le, milyen kegyetlen valóságot rejt magában ez a dalszöveg (Bonanza Banzai amúgy). A rettegett 101-es szoba az a hely, ahol az engedetlen polgárokat megtanítják szeretni a Nagy Testvért. Szívből, igazán. (Aztán ugyan főbe lövik az alanyokat, de legalább még haláluk előtt átnevelték őket, és ez a pártnak nagyon fontos!) Nem, még véletlenül sincsenek információim arról, hogy valóban létezik-e a 101-es szoba. De azért gyanakszom. Csakis ezzel tudom magyarázni, hogy meggyőződéses baloldali újságírók szivárognak át a lakájmédiához, hogy ott alákérdező interjúkat készítsenek kormányhű celebecskékkel...
4. A nép lezüllesztése
Az 1984 főszereplője, Winston Smith sokáig abban reménykedik, hogy majd egy alulról, az egyszerű nép soraiból támadó szerveződés fogja megdönteni a totális állam rendszerét. Persze a párt sem hülye. Mesterségesen alacsonyan tartja a nép szellemi színvonalát, nehogy már észrevegyék, lehetne jobb is az életük. Sokkal jobb. Magyaroroszágon az oktatás lezüllesztése, a tankötelezettségi korhatár csökkentése, valamint az egyre inkább terjedő funkcionális analfabetizmus pont ebbe az irányba mutat. Iszonyúan riasztó még az "én nem olvasok híreket, úgysincs hatásom a politikára" vagy "én nem olvasok híreket, úgysem értem" valamint a "nem megyek szavazni, úgysem változik semmi" hozzáállás is. Lófasz lesz itt, nem alulról jövő szervezkedés!
5. A múlt tetszés szerinti módosítása
Orwell képzeletbeli országában az Igazság-minisztérium foglalkozik a múlt tökéletes meghamisításával. Például simán levágják a régi fényképekről azokat, akik kellemetlenné válnak a hatalom számára. Juj, ilyen biztos csak az író fantáziájában fordulhat elő! Hát nem! Kapásból itt van két cikk arról, hogy a kormánypárti média simán hozza ezt az ujjgyakorlatot. További részletek az alternatív valóságról itt és itt.
Szerintem itt az idő, hogy baromira tiltsák be az 1984-et! Mert akkor biztosak lehetünk benne, hogy végre MINDENKI elolvassa! És talán néhányan felismerik: ez nem fikció, ez a valóság!
Képek forrása: index.hu, clickondetroit.com
Az utolsó 100 komment: