Létezik egy párt, amelynek női miniszterelnök-jelöltje van. Létezik egy párt, amely minden korrupciógyanús ügynek a végére jár. Létezik egy párt, amely azt hirdeti magáról, korszakváltást akar, és soha többé nem paktálna le a régi, politikailag és erkölcsileg totálisan lenullázódott elittel. MÉGIS...
Pontosan ilyen pártot képzelnék el, amelyből megalakulhatna Magyarország új kormánya. Mert úgy érzem, több nővel, több fiatallal, több szakemberrel, több erkölccsel jobban működne az ország. Az LMP ennek az ígéretét hozta el. Csakhogy évek óta óriási kérdőjel van a fejemben a párttal kapcsolatban. Ennek több oka is van. És még az sem tüntette el a kétségeket, hogy Schiffer András távozott. Miért nem tudom teljesen abba a hitbe ringatni magam, hogy az LMP minden üzenete valós? Lássuk csak...
Először is minden azzal kezdődött, hogy az LMP több tagja 2013-ban kilépett a pártból, és Párbeszéd Magyarországért névvel új pártot alapított. Schiffer András akkori társelnök úgy nyilatkozott többek közt Karácsony Gergely, Jávor Benedek és Szabó Tímea távozásáról, hogy nem történt pártszakadás, csupán néhányan elhagyták az LMP berkeit. Ennek ellenére furcsa volt, hogy épp azok a politikusok váltak ki, akikkel az akkori átlag pártszimpatizáns leginkább azonosulni tudott.
Aki kicsit is beleásta magát Schiffer András múltjába, tudhatta, hogy már a rendszerváltás hajnalán aktívan tevékenykedett. De később is folyamatosan feltűnt, hol itt, hol ott. Egyszer Gyurcsány Ferenc, majd az Ifjú Szocialisták Mozgalmának oldalán. 2007-ben, mint a TASZ munkatársa, Orbán Viktort védte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal szemben személyiségi jogi perben. Az LMP társelnökeként végül túlzottan egyszemélyes erőteret igyekezett vonni a pártja köré. Talán nem meglepő, hogy árnyékát végül többen is ott hagyták.
2016-ban lemondott a társelnöki tisztségről, és országgyűlési képviselői mandátumát is visszaadta. Lemondását azzal magyarázta, hogy ezután azért fog dolgozni, hogy megteremtse az LMP körül a globalizációkritikus, ökopolitikai szellemi erőteret (vagyis ismét egy erőtéren munkálkodik, amit ezek szerint eddig nem sikerült létrehozni). És amennyiben Schiffer András továbbra is a háttérben mocorog, maradt-e és mekkora befolyása Szél Bernadett és csapata fölött?
Az az esemény is elgondolkodtatott, amikor a Fideszből kilépő Hadházy Ákos, mint korrupcióügyi szakértő egészen gyorsan a társelnöki tisztségben találta magát. Azóta ő az LMP egyik meghatározó arca. És bár a korrupció elleni harcba teljes erejével beszállt, sajnálatos, hogy a lista nem rövidül, hanem egyre csak bővül. A következmények pedig elmaradnak. Persze, ez semmit nem von le Hadházy érdemeiből, mert úgy tűnik, ő legalább megpróbálja a lehetetlent. Úgy tűnik…
Mégis, amitől leginkább kiráz a hideg, az az ifjú politikus, Ungár Péter diadalmenete. Története több szempontból is ambivalens. 2010 óta az LMP tagja, a 2014-es önkormányzati választásokon a II. kerület önkormányzati képviselőjének választották. 2016-ban pedig azok között a lehetséges jelöltek között emlegették, akik Schiffer András helyét átvehetik a társelnöki pozícióban. Ugyanakkor köztudott, hogy édesanyja az a milliárdos Schmidt Mária, aki az Orbán-éra egyik üdvöskéje. Akinek nevéhez az utóbbi időben épp olyan kétes és kérdéses ügyek fűződnek, amelyek ellen az LMP küzd.
Emlékezzünk csak vissza az ’56-os emlékévre. Schmidt Mária, a forradalomügyi kormánybiztos 13,5 milliárd forintot költött el az emlékév kapcsán. De hogy mire, az nem derült ki. Az is roppant érdekes, hogy hogyan és miért szerezte meg épp ő a Figyelő c. gazdasági lapot, amely korábban homályos, kormányközeli ügyletekről közölt tényfeltáró riportokat.
És nem utolsósorban az sem világos (ezt a HVG is boncolgatta), miért és hogyan vették rá a kegyvesztett Spéder Zoltánt, hogy kigolyózza saját magát a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.-ből (BIF), amelyet így Schmidt Mária családi cége vehetett át. Ebből a jóból pedig Ungár Péter is részesült, hisz a felvásárló cég egyik tulajdonosa az LMP politikusa.
Tudom én, hogy a család mindenek előtt, ezt talán a keresztapa is megmondta. De akkor hol marad az LMP harca a régi elit, a korrupció, az oligarcha világ ellen? Nevezhetem-e ennek fényében Ungár Pétert hiteles politikusnak, aki valóban szembemegy az édesanyja által is képviselt hatalmi rendszerrel, elvekkel vagy elvtelenségekkel? És az is kérdés, hogy maga a Lehet más a politika hiteles és önálló párt-e, vagy csupán valakiknek a bábja?