Abszurdisztánban élünk, számomra ez már tény. Egy szimpla kéményellenőrzés után bejelentkezett hozzánk a katasztrófavédelem.
Történt pedig egy szép téli napon, hogy a FŐKÉTÜSZ (már a neve is hátborzongató vicc) kiszállt a társasházunkba kéményt ellenőrizni. Végigjárták a nagyjából 10 éve átadott épületet, és megnézték, mi a helyzet a cirkókazánok kivezető csövével. Rendszeresen van ilyen ellenőrzés. Mindig rutinszerűnek tűnt: gyorsan végeztek, sosem mondtak semmit, mindent rendben találtak. El is felejtettük, hogy ott jártak.
Legutóbb azonban a kéményseprők meglepő konklúzióra jutottak. Úgy vélték, nem megfelelő az összekötő elem. Vagyis az a könyök alakú cső, ami a kazánból kijön (doboz a falon) és megy a kéménykürtőbe. Hát, ezen nincs tisztítónyílás! – mormogták. Nem is értettük, miért baj ez. Tíz éve így adta át az építtető. Azóta megfelelt, egyszer sem kifogásolták. Egyébként minden lakásban pontosan ugyanez a turbó cirkó van. A FŐKÉTÜSZ munkatársai állításukat egy félmondattal is megspékelték: korábban már szóltak, hogy ez így nem jó, miért nem cseréltük ki?
"Vádöfák, korábban?" - értetlenkedtünk. Nem volt semmi korábban. Eddig minden évben mindent rendben találtak. Mi bajuk a mi cirkónkkal? Máshol százéves konvektorral fűtenek. Úgy tűnt, okvetetlenkedésüknek nem lesz következménye.
Na, de lett! Egy ugyancsak szép téli nap, még a karácsony előtti héten, amikor az embernek amúgy is tele a hócipője az ünnepi készülődéssel, hozott a postás egy levelet. A feladó az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Mi a fenét akarhat tőlünk a katasztrófavédelem? - morgolódtunk. Annyira azért nem vagyok ronda, hogy katasztrófaveszélyt jelentsek a környékre!
A borítékban egy végzés lapult. A szerv felszólított bennünket, hogy x napon belül küldjük el nekik a bizonyítékot arról, hogy a FŐKÉTÜSZ által kifogásolt hibát orvosoltuk, különben büntetést szabnak ki ránk.
Januárban emailben jeleztük észrevételeinket a szerv felé. Miután nem érkezett válasz, telefonon is megkerestük őket. Egy kedves százados hölgy igazított el, mi a teendő, és javasolt egy szaküzletet, ahol a kéményseprők által hőn áhított összekötő elem beszerezhető.
A szaküzletből persze elhajtottak bennünket, mivel abban a méretben, formában és megjelenésben szerintük nem létezik ilyen elem. A történet egy lakógyűléssel folytatódott, ahol végre az is kiderült, a társasházban csupán négyen kaptak hasonló felszólítást. De hát mindenkinek ugyanolyan cirkókazánja vaaan - csóváltuk a fejünket. Érdekes ez a kivételezés, mivel érdemeltük ki? A fejformánkkal?
Újabb meglepiként egy csekket is küldött a "szolgáltató", merthogy az ellenőrzésnek 2.000 Ft-os díja van. Ezt feltétlen be kell fizetnünk. Ismét egy hangos "vádöfák" hagyta el a szánkat. Soha nem kellett fizetni a kötelező kéményellenőrzésért... Na, majd mostantól. És abban a pillanatban a logikájukat is megértettük. Mivel a lakcímre egy Bt. is be van jelentve, az ingatlant inkább tekintették céges ingatlannak, mint lakásnak. Hát, de hova máshova jelentheti be szegény kényszervállalkozó kicsiny bt-jét, mint saját lakcímére, ahol egyébként semmilyen céges tevékenység nem folyik? Ha ez így van, ezentúl sok hasonló helyzetben lévő lakó perkálhatja a zsét a kedves és jóságos FŐKÉTÜSZ-nek.
Ez van. Nem is értem, miért lepődöm meg még ezeken az anomáliákon? Egyelőre a csövet nem cseréltük. Egyelőre a társasház és a Katasztrófavédelem megegyezett. Egyelőre mindkét fél a FŐKÉTÜSZ-re mutogat, mondván, sok probléma van a kéményseprők munkájával. Ami biztos, az ellenőrzés díját ezután viríthatjuk a szolgáltatónak. Pedig különbséget kellene tenni sima székhely és valós vállalkozás között. Hiába, Abszurdisztánban élünk.